Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Niebawem nadejdzie sezon letni, warto poruszyć więc temat promieniowania słonecznego oraz jego wpływu na naszą skórę i zdrowie. Słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, przede wszystkim dzięki niemu syntezujemy witaminę D3. Witamina D3modpowiada za regulację gospodarki fosforanowo-wapniowej, a także ma duże znaczenie dla funkcjonowania całego ustroju, poczynając od układu odpornościowego do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Promieniowanie UV

Wyróżniamy kilka rodzajów promieniowania słonecznego ultrafioletowego, które wpływają różnie na naszą skórę oraz funkcjownowanie naszego organizmu. Są to UVA, UVB oraz UVC. Promieniowanie UVC nie ma większego wpływu na człowieka w naszej szerokości geograficznej (w większości jest pochłaniane przez warstwę ozonową naszej planety). Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za uczulenia powodowane słońcem. Dotyczy także uszkodzeń skóry, takich jak przedwczesne starzenie. W porównaniu do UVB, światło UVA ma niższą energię, ale dociera do głębszych warstw skórnych. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne, tworzenie zmian nowotworowych oraz stymulację wydzielania melaniny, czyli powstawanie opalenizny.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Najważniejsze w codziennej ochronie skóry jest przede wszystkim unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Kiedy latem planujemy spędzić wiele czasu na zewnątrz ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, czyli związków chemicznych, które wykorzystywane w kosmetykach, mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dlatego należy wybrać krem z filtrem, który stworzy barierę ochronną przed promieniami UVA i UVB.

Najczęściej przy wyborze kremu do opalania kierujemy się oznaczeniem SPF, czyli wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (Sun Protection Factor), który dotyczy tylko promieniowania UVB i określa zdolność kosmetyku do ochrony przed poparzeniami.

Warto szukać na sklepowych półkach produktów, które mają pełny zakres ochrony:

  • faktor SPF określa tylko wysokość ochrony anty-UVB
  • faktor PPD to wskaźnik określający wartośc ochrony UVA.

Im wyższe wartości liczbowe, tym lepiej – oznacza to większą ochronę anty-UVA i anty-UVB. Jeśli na opakowaniu nie wymieniono faktora PPD – sprawdź w opisie kosmetyku informacji, czy chroni on przed pełnym spektrum promieniowania.

Popularną, błędną opinią jest informacja, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zaburza wytwarzanie witaminy D3. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na stwierdzenie, że stosowanie filtrów UV zaburza syntezę witaminy D3. Przyczyn tego niedoboru witaminy nie należy, więc szukać w nadmiernej ochronie przeciwsłonecznej. Promienie UV nadal docierają do naszej skóry, co powoduje syntezę witaminy D3.

Teleporada a ochrona przeciwsłoneczna

Jeżeli pomimo ochrony przeciwsłonecznej doszło do na Twojej skórze do oparzeń lub w ich zakresie znajduje się niepokojąca zmiana skórna – możesz umówić teleporadę z lekarzem dermatologiem w celu uzyskania więcej informacji o leczeniu oparzeń słonecznych, otrzymania zaleceń oraz recepty.