Jak zwalczyć łupież?

łupież

Łupież to choroba skóry głowy, która dotyka dużą grupę ludzi. Najczęściej kojarzymy go z występowaniem białych drobin u nasady włosów i w momencie zauważenia problemu sięgamy po drogeryjny szampon z plakietką „przeciwłupieżowy”. Każdy, kto doświadczył kiedyś łupieżu, zdaje sobie jednak sprawę, że takie preparaty nie usuwają całkowicie problemu, a często go wręcz pogłębiają. Czym właściwie jest łupież? Skąd się bierze? Jak go leczyć, aby zwalczyć problem?

Skąd bierze się łupież?

Przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierne mnożenie się na skórze głowy jednego z grzybów – Malassezia. Grzyb ten występuje na naszej skórze w neutralnej ilości, nie powodując dolegliwości. Kiedy jednak jego rozwój zostanie nienaturalnie zaburzony i wywoła się szybki wzrost liczby zarodników, doświadczamy objawów typowych dla łupieżu. Swędzenie, łuszczenie się skóry głowy (owe drobinki, odznaczające się na włosach), pojawianie się strupów, nadmierny łojotok to najczęściej symptomy zauważane przez pacjentów.

Łupież pojawia się zazwyczaj w wyniku zmian hormonalnych i immunologicznych, często też jako towarzysz niewłaściwej diety oraz innych chorób, takich jak łuszczyca czy atopowe i łojotokowe zapalenie skóry. Łupież można oczywiście wywołać także w wyniku niewłaściwej higieny i pielęgnacji: nadmiernie stosowanych kosmetyków do włosów (lakierów, pianek, farb), pozostawienia na skórze szamponu czy odżywki (niedokładne spłukanie), naruszenia pH skóry i podrażnienia jej nieprzyjaznymi skórze chemicznymi substancjami, występującymi w preparatach do włosów.

Jakie są sposoby na łupież?

Sposoby na łupież można podzielić na trzy grupy: domowe, drogeryjne i apteczne (na receptę lub bez). Preparaty drogeryjne, jak już wspomniano, zazwyczaj są niestety nieskuteczne. Minimalizują objawy, nie walczą jednak z przyczyną, a więc po odstawieniu łupież powraca niemal natychmiast.

Trzeba jednak zauważyć, że łupież ma także swoje odmiany. Najczęściej pojawia się łupież suchy, najmniej dokuczliwy – i z tego powodu także często lekceważony. Poważniejszą odmianą choroby jest także łupież łojotokowy, w której pojawia się mocno rozwinięte przetłuszczanie skóry i zaawansowany stan zapalny. Istnieją również odmiany, które nie występują na skórze głowy, a na innych powierzchniach ciała – łupież biały, pstry, czy różowy.

O ile będzie to łupież suchy, wywołany silnymi detergentami czy niewłaściwą pielęgnacją, w swojej początkowej fazie, skuteczne mogą być naturalne sposoby na łupież. Oliwa z oliwek wysokiej jakości lub odpowiedni olejek pomoże nawilżyć skórę głowy i złagodzić jej podrażnienie, niwelując łuszczenie się naskórka.

Kiedy udać się do specjalisty?

Gdy już zauważymy objawy łupieżu, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę problemu. Jeśli są nią kosmetyki, należy od razu wykluczyć je ze stosowania. Zmiana nawyków pielęgnacyjnych też może pomóc, jeśli to one właśnie wywołują łupież. Natomiast gdy choroba spowodowana jest zmianami biologicznymi, innymi dolegliwościami czy złą dietą, albo domowe lub apteczne preparaty bez recepty nie przynoszą efektu, należy udać się na wizytę do dermatologa lub umówić się na teleporadę u tego specjalisty. Łupież charakteryzują nawroty choroby, dlatego tylko szybka reakcja, stosowanie się do zaleceń oraz właściwa pielęgnacja w trakcie leczenia i po jego zakończeniu pomoże zwalczyć łupież. Przy łupieżu łojotokowym, białym, pstrym lub różowym opieka dermatologa będzie koniecznością – stosowanie jedynie domowych sposobów na łupież lub rezygnacja z leczenia może wiązać się nie tylko z brakiem codziennego komfortu, ale także postępującymi zmianami skórnymi, pozostawiającymi nieestetyczne blizny i dalej rozwijającym się stanem zapalnym powierzchni skóry. Specjalista nie tylko doradzi, jak zwalczyć łupież, ale także pomoże zdiagnozować przyczynę i zapobiec nawrotom choroby.

Lekarz dermatolog